Subskrypcja

Partnerzy
Banery

  

 

 

 

3 miliardy złotych z funduszy unijnych na wsparcie bieżącej działalności firm. W czerwcu ruszają nabory

Aktualności » 3 miliardy złotych z funduszy unijnych na wsparcie bieżącej działalności firm. W czerwcu ruszają nabory

2020-05-27 12:05

Gospodarcze skutki pandemii spowodowanej przez koronawirus są odczuwalne szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Aby im pomóc, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało wsparcie, którego celem jest finansowanie kapitału obrotowego, czyli wydatków związanych z bieżącą działalnością firm. Jego budżet wyniesie co najmniej 3 miliardy złotych.
Już teraz wiadomo, że wsparcie z programu Polska Wschodnia (POPW) wyniesie 500 milionów złotych. Z pomocy w formie dotacji będą mogli skorzystać średni przedsiębiorcy z pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, którzy odnotowali niedobór lub brak płynności finansowej spowodowanej epidemią COVID-19.

Średni przedsiębiorcy z pozostałych regionów będą mogli skorzystać z dotacji w programie Inteligentny Rozwój (POIR). W puli są 2 miliardy złotych. To największe wsparcie z Funduszy Europejskich skierowane do przedsiębiorców, którzy zmagają się ze skutkami pandemii w swojej bieżącej działalności gospodarczej i mają trudność w utrzymaniu płynności finansowej. Wsparcie z dotacji na kapitał obrotowy będzie można łączyć ze wsparciem z pożyczkami płynnościowymi dostępnymi również w POIR.

Natomiast mikro- i mali przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc z regionalnych programów operacyjnych. Na ten cel w ramach RPO zostało przeznaczonych co najmniej 500 milionów złotych. – To kwota zadeklarowana w tej chwili przez województwa. Nie wykluczam, że może być większa – mówi minister Jarosińska-Jedynak.

Dodaje, że takiego rozwiązania w funduszach unijnych jeszcze nie było. – To całkowicie nowy produkt. My dostarczamy regionom wypracowane przez nas know-how, czyli zbiór zasad, jak przyznawać i rozliczać te dotacje, ale ostateczne decyzje o wsparciu należą do województw – podkreśla szefowa MFiPR.

Dotacje udzielane na podstawie know-how przygotowanego przez MFiPR będą rozliczane na podstawie uproszczonych metod rozliczania wydatków. Będą mogły z nich skorzystać również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Dotację będzie można przeznaczyć między innymi na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności. W przypadku POPW i POIR wnioski o wsparcie będzie przyjmowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Uruchomienie działania jest planowane na czerwiec, a pomoc przedsiębiorcom będzie udzielana do końca 2020 roku. Z kolei w przypadku RPO procesem będą zarządzały regionalne instytucje odpowiadające za zarządzanie środkami unijnymi.

źródło:

https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/3-miliardy-zlotych-z-funduszy-unijnych-na-wsparcie-biezacej-dzialalnosci-firm-w-czerwcu-ruszaja-nabory?fbclid=IwAR2hh11Icr91cGCRrrDrQhP3rbxCIzEICZVAL0_nanlT9z7XjuVAnCcBEZg

drukuj

kontakt

Ośrodek Wsparcia 
Ekonomii Społecznej w Ełku

ul. Małeckich 3 lok. 24 (III piętro),
19-300 Ełk
tel. 87/737 78 45
e-mail: owes@adelfi.pl

drukuj
« powrót
Copyright © 2013 - 2020 Adelfi.pl CMS by Quick.Cms
Do góry