Subskrypcja

Partnerzy
Banery

  

 

 

 

Nauka, która nie poszła w las

Aktualności » Nauka, która nie poszła w las

2018-05-30 12:13

Łączyć pasję z zarabianiem pieniędzy to marzenie wielu współczesnych ludzi. A robić coś wartościowego dla innych i przy tym zarabiać brzmi jak zupełna utopia. Tymczasem zarabianie pieniędzy może zmieniać świat na lepsze. Fundacja Strefa26, zajmująca się reklamą, wizerunkiem firm, poligrafią, brandingiem jest dobrym przykładem takiej działalności. Rozmawialiśmy z Eweliną Jurczenia prezesem Fundacji o tym, jak zaczęła się ich przygoda z ekonomią społeczną.

Co Cię zainteresowało w biznesie społecznym?

Trafiłam na bardzo fajne szkolenia, które układają w głowie o co chodzi w biznesie społecznym. Ekonomizacji nie należy się bać, fajnie jak twoja praca społeczna jest też twoją pracą zarobkową. Że robiąc coś dla innych, robisz również coś dla siebie, nie musisz się martwić, robiąc to co lubisz o pieniądze. Możesz poświęcić się bez reszty temu co kochasz i masz na utrzymanie, wtedy chcesz pracować jeszcze lepiej i jeszcze bardziej pomagać innym. Pracując w organizacji bez ekonomizacji, robisz to po nocach, resztką sił, sporadycznie i martwisz się o pieniądze, bo musisz utrzymać rodzinę i o swoje działania, bo chcesz działać i pomagać innym. 

Opowiedz trochę więcej o tych szkoleniach.

Byłam na cyklu szkoleń dla NGO, na szkoleniach otwartych i na wizycie studyjnej. Dużo mi to dało, otworzyły mi się oczy. Zobaczyłam, że mogę robić coś innego niż dom i praca, że mogę się rozwijać i zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Mogę szerzyć dobro. Łącząc swoją pasję z pracą w fundacji, mogę robić dużo więcej.

Które szkolenie okazało się dla Ciebie najbardziej przydatne?

Bardzo przydatne było szkolenie z księgowości, dało mi dużo pewności, informacji czego mam pilnować, na co zwracać uwagę, wyczuliło mnie na moją pracę. Wprowadziło rygor, taki wewnętrzny, jeśli chodzi o dokumenty, że jest to duża odpowiedzialność i błąd przynosi ze sobą konsekwencje.

Ale podczas tego cyklu szkoleń nie chodzi tylko o formalności, prawda?

Na tych szkoleniach człowiek zdaje sobie sprawę, że sam jest ważny, że musi o siebie dbać i zadawać sobie pytanie: kim jestem i co chcę robić.  Poznałam wiele ciekawych osób; jak się poznaje ludzi, to poszerzają się też horyzonty myślowe i otwierasz się na innych. To, że każdy człowiek jest inny i do każdego trzeba podchodzić z otwarciem. Bo to, że coś ciebie denerwuje, co mnie nie denerwuje, wynika z twojego charakteru i ja to akceptuję. To duża rzecz, którą wyniosłam ze szkoleń. Poznajesz bardzo fajnych ludzi, wymieniasz się doświadczeniami i możesz z boku spojrzeć na swoje działania, czasem też coś u siebie naprawić.

Czy otrzymałaś jeszcze jakieś inne wsparcie z OWES zakładając przedsiębiorstwo społeczne?

Dodatkowo wchodząc w proces masz doradztwo, wsparcie ekspertów, tego nie mają organizacje, które się nie ekonomizują. Jeśli masz możliwość zarabiania przy swoich działaniach, wtedy nie czekasz na granty i nie jesteś od nich zależny, po prostu działasz.

Czy inne przedsiębiorstwa społeczne były dla Was inspiracją?

Wizyta studyjna to duża inspiracja, poznajesz ludzi na różnych etapach i poziomach ich pracy. Widzisz ludzi zmęczonych ciągłą walką, ale widzących cel i sens swojej pracy. Widzisz również świetnie działające podmioty i myślisz sobie: wow, to super ekonomia społeczna. Widzisz, że możesz łączyć pracę z życiem rodzinnym, pomagać ludziom i sobie. Ogrom pracy i jak bardzo możesz swoimi działaniami zmieniać czyjeś życie.

NGO mogą korzystać z grantów. Dlaczego warto wejść w proces ekonomizacji?

Ta ekonomizacja jest potrzebna dla organizacji, bo jeśli ciągle musisz wygrzebywać a to stąd, a to stąd, to ciągle jesteś zależny. A jak jesteś przedsiębiorstwem społecznym masz pieniądze na to, by coś robić i na to, by siebie utrzymać. Jeśli nie masz pieniędzy na życie, to po pewnym czasie ci się odechce działać. Fajne było to, że mocno podkreślano misję i wizję, że jest bardzo ważna; my naszą pięknie powiesimy sobie na ścianie, by o niej pamiętać. Bo przy działaniach jest tak, że dużo robisz  i później budzisz się w innym miejscu, a o misji swojej organizacji trzeba pamiętać, po co to się zaczęło.

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony przez Stowarzyszenie Adelfi ogłasza kolejny nabór na cykl szkoleń skierowanych do liderów organizacji pozarządowych (rekrutacja do 25 maja 2018 r.). Każdy z uczestników szkoleń, oprócz udziału w cyklu dwudniowych warsztatów, będzie miał możliwość korzystania z doradztw specjalistycznych, m.in. z zakresu prawa, księgowości, marketingu oraz rozpocznie pracę z doradcą, który będzie wspierał rozwój organizacji i pomagał w osiągnięciu wyznaczonych celów oraz mnóstwa pozytywnej energii, by móc dalej i lepiej działać w swoim obszarze.Cykl składać się będzie z sześciu szkoleń dwudniowych oraz wyjazdu na wizytę studyjną w celu podpatrzenia i skorzystania z doświadczeń innych podmiotów ekonomii społecznej.

drukuj
drukuj
« powrót
Copyright © 2013 - 2019 Adelfi.pl CMS by Quick.Cms
Do góry