Nowe zasady dotyczące zlecenia, które obowiązują od stycznia 2017 r. oznaczają m.in. konkretne zapisy w umowach. Jeśli w stosowanym przez organizację pozarządową wzorze nie znajdą się wymagane prawem elementy, organizacja może mieć kłopot. PORADNIK.NGO.PL podpowiada, jak tego uniknąć.
Wzory umów-zleceń, a także szerzej, dokumentacja dotycząca tych umów, wygląda od 1 stycznia 2017 r. nieco inaczej. To wynik wejścia w życie przepisów o minimalnej stawce godzinowej dla zleceniobiorców i samozatrudnionych. Ponieważ wiele organizacji pozarządowych podpisuje (jako zleceniodawcy) takie umowy, warto żeby dowiedziały się, z jakimi nowymi obowiązkami jest to powiązane.
Minimalna stawka godzinowa wynosi od 1 stycznia 2017 r. 13 zł brutto. Umowy podpisywane przez organizacje pozarządowe ze zleceniobiorcami muszą tę stawkę uwzględnić (oczywiście mogą uwzględniać również wyższe stawki!). W umowach trzeba też zapisać liczbę godzin wykonania zlecenia (wykonywania czynności) i sposób potwierdzania tej liczby. Ponadto umowa-zlecenie trwająca powyżej miesiąca musi zawierać opis zasad comiesięcznych wypłat (zobacz więcej o obowiązkach wynikających z nowych przepisów).
Redakcja PORADNIK.NGO.PL przygotowała wzory umów-zleceń, które uwzględniają przepisy o minimalnej stawce godzinowej, oraz przykład wypełnionej umowy.
Stawka godzinowa stosowana jest do wszystkich zleceń (z wyjątkami), niezależnie od charakteru – rodzaju wykonywanych czynności. Ile trwa wykonywanie zlecenia? Organizacja pozarządowa musi to ustalić przy każdej podpisywanej umowie-zleceniu. W zależności od tego, co jest zlecane, umowa przyjmie określony kształt.
Trzy wzory umów-zleceń
Najbardziej klarownymi umowami będą zlecenia dotyczące czynności, których charakter w sposób naturalny powiązany jest z czasem ich wykonywania. Tak jest np. w przypadku zlecenia komuś poprowadzenia szkolenia, albo też zamówienia określonej liczby godzin porad. W takich sytuacjach wzór umowy może wyglądać następująco – zobacz wzór w PORADNIK.NGO.PL.
Nie przy każdej czynności określenie (na potrzeby umowy) czasu jej wykonywania jest proste. Są też umowy-zlecenia koncentrujące się na efekcie, jak np. zlecenie dotyczące transkrypcji nagrania, albo zlecenie przygotowania określonej liczby pracowniczych PIT-ów w lutym. Również i przy tych zleceniach należy jednak uwzględniać przepisy o stawce minimalnej, a więc przede wszystkim określić czas wykonywania czynności. Wzór umowy dla zleceń, przy których określenie czasu wykonywania czynności nie wynika bezpośrednio z jej charakteru, może wyglądać tak – zobacz wzór w PORADNIK.NGO.PL.
Ustawa przewiduje też sytuacje, w których nowe przepisy o minimalnej stawce godzinowej nie mają zastosowania. Tak będzie np. w przypadku wychowawców na koloniach, albo osób opiekujących się niepełnosprawnymi (więcej zobacz: Kiedy przepisy o minimalnej stawce godzinowej nie mają zastosowania). Umowa-zlecenie bez minimalnej stawki godzinowej może wyglądać tak - zobacz wzór w PORADNIK.NGO.PL.
Przykład umowy-zlecenia 2017, ilustrujący zastosowanie przepisów o minimalnej stawce godzinowej
UMOWA ZLECENIE W dniu 01.02.2017 w Warszawie pomiędzy Fundacją Mozart z siedzibą w Warszawie, ul. Basowa 5/7, zwanej w treści umowy "Zleceniodawcą", w imieniu której działa: Fryderyk Nowak – prezes zarządu a Jankiem Muzykantem, zamieszkałym w Woli Okrzejskiej, ul. Piecowa 3; zwanym dalej "Zleceniobiorcą", zawarto umowę następującej treści: § 1. Zleceniodawca zleca, a Zleceniobiorca przyjmuje do wykonania czynności: Prowadzenie warsztatów muzycznych dla dzieci i młodzieży. § 2. Rozpoczęcie czynności wymienionych w § 1 nastąpi dnia 1.02.2017 a zakończenie 24.06.2017. Łączny czas realizacji zlecenia nie przekroczy 60 godzin. § 3. § 4. Zleceniobiorca nie może powierzyć wykonania czynności wymienionych w § 1 innym osobom bez pisemnej zgody Zleceniodawcy. § 5. W sprawach nie unormowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego. § 6. Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron. (podpisy) Zleceniodawca Zleceniobiorca |
zobacz też:
Minimalna stawka godzinowa w PORADNIK.NGO.PL
Kalkulatory umów o pracę, o dzieło i zlecenie
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Informacja własna portalu ngo.pl
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Ośrodek Wsparcia
Ekonomii Społecznej w Ełku
ul. Małeckich 3 lok. 24 (III piętro),
19-300 Ełk
tel. 87/737 78 45
e-mail: owes@adelfi.pl