Subskrypcja

Partnerzy
Banery

  

 

 

 

Stacja: aktywność obywatelska

Aktualności » Stacja: aktywność obywatelska

2018-06-18 09:35

Ełckie Centrum Obywatelskie Stacja działa od 2015 roku. Celem działalności Stacji jest zachęcanie mieszkańców Ełku do podejmowania przez nich działań społecznych i obywatelskich oraz wsparcie osób i grup, które już działają na rzecz swojej małej ojczyzny.

Pociąg do aktywności społecznej

Ełckie Centrum Obywatelskie powstało na podbudowie Centrum Organizacji Pozarządowych, które zajmowało się wsparciem organizacji społecznych - przede wszystkim w zakresie ich funkcjonowania pod kątem prawnym. Był to czas (od 2010 roku), kiedy nowe organizacje pozarządowe wyrastały jak grzyby po deszczu, działalność taka była więc bardzo potrzebna i oczekiwana. Stowarzyszenie Adelfi postanowiło rozszerzyć formułę wsparcia aktywnych mieszkańców Ełku i od 2015 roku oprócz samych NGO’sów wspieramy także nieformalne grupy mieszkańców oraz pojedyncze osoby, które chcą działać w zakresie zmiany swojego najbliższego otoczenia.

Inicjatywa lokalna, czyli mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce

W ramach działalności ECO Stacja informujemy mieszkańców Ełku o możliwości pozyskania środków z budżetu miasta na działania zainicjowane przez nich samych. Pokazujemy dobre praktyki w tym zakresie oraz pomagamy w wypełnianiu wniosku o dofinansowanie. W ramach inicjatywy lokalnej powstała m.in. świetlica międzypokoleniowa przy Kościele Ewangelicko-Metodystycznym, w której odbywają się liczne wydarzenia dla mieszkańców Ełku, zorganizowano wystawę fotograficzną „Tunel”, która odmieniła oblicze dworcowego przejścia, a także wykonano remonty miejskich placów zabaw czy podwórek.

Śniadania na trawie

Co roku z utęsknieniem wyczekujemy nadejścia wiosny, nie tylko z powodu uwielbienia dla tej urokliwej pory roku. Od maja do września organizujemy bowiem comiesięczne śniadania na trawie, które tworzą przestrzeń do spotkań mieszkańców Ełku, do poznania się i porozmawiania na ważne lub mniej ważne tematy - po prostu pobycia ze sobą. Spotkania okraszamy ciepłą kawą i herbatą, poczęstunkiem, a także tematyką, którą wybieramy wraz z mieszkańcami Ełku. W ubiegłym roku odbył się m.in. pchli targ współorganizowany ze społecznością ełckich mam.

Zapytaj swojego radnego

Jednym z naszych celów jest zapewnienie mieszkańcom Ełku łatwiejszego kontaktu ze swoimi przedstawicielami, czyli radnymi. W związku z tym prowadzimy działania, zmierzające do bliższego poznania swoich radnych, zachęcamy ełczan do kontaktu ze swoimi radnymi, a także do kierowania do nich swoich oczekiwań, pomysłów i bolączek związanych z naszym miastem. Stwarzamy możliwości spotkań, m.in. poprzez organizację spacerów badawczych, podczas których dyskutujemy na konkretne tematy, zastanawiamy się nad możliwościami rozwiązywania problemów mieszkańców. Najbliższy spacer badawczy odbędzie się w czerwcu i będzie dotyczył dostępności miejskich instytucji dla osób niepełnosprawnych.

Debatować - ważna sprawa

Nieodzowną częścią Ełckiego Centrum Obywatelskiego są debaty obywatelskie, na których poruszamy tematy ważne z punktu widzenia mieszkańców. Zapraszamy na nie zarówno osoby decyzyjne, jak i mieszkańców, których dany temat dotyczy. Rozmawialiśmy już między innymi o sytuacji młodzieży w Ełku czy o pomocy ełckim bezdomnym, dyskutowaliśmy także o półmetku kadencji radnych miasta. W tym roku planujemy organizację debaty prezydenckiej z kandydatami na ten urząd.

Wsparcie dla organizacji pozarządowych

Pomoc formalno-prawna, poszukiwanie źródeł finansowania, marketing, księgowość - w tym wszystkim nieustannie wspieramy nasze ełckie organizacje. Organizujemy spotkania sieciujące i szkoleniowe, prowadzimy doradztwo i oferujemy wsparcie infrastrukturalne. Ta część działalności Ełckiego Centrum Obywatelskiego jest wspierana i współfinansowana ze środków Miasta Ełku.

 

Gorąco zapraszamy mieszkańców Ełku do dzielenia się swoimi pomysłami na Ełk. Nasze biuro mieści się przy ul. Małeckich 3/1, kontakt: 87 737 74 82, e-mail: stacja@adelfi.pl

drukuj
drukuj
« powrót
Copyright © 2013 - 2018 Adelfi.pl CMS by Quick.Cms
Do góry