Subskrypcja

Partnerzy
Banery

  

 

 

 

Stacja Ełk, kierunek rozwój

Aktualności » Stacja Ełk, kierunek rozwój

2014-05-22 13:32

Organizacje pozarządowe to ważny element miejskiej mozaiki. Może nie rzucają się nachalnie w oczy, może nie poświęcają zbyt wiele czasu na promocję, pochłonięci społecznym działaniem, pomaganiem, rozwiązywaniem problemów lokalnych społeczności, ale bez nich Ełk straciłby wiele ze swojej wyjątkowości, tożsamości i ludzkiego oblicza.

Specyfika pracy w organizacji pozarządowej sprawia, że skupiają się w nich osobowości barwne, zaangażowane w lokalne sprawy, otwarte, pełne empatii, kreatywności i gotowe do życia na wariackich papierach w realiach niekoniecznie przyjaznych, jeżących się absurdalnymi przepisami, stereotypami i irytującą papierologią. Są to ludzie, którzy nie zawsze potrafią mówić o sobie wielkimi literami, rozpychać się łokciami, krzyczeć z pierwszych stron gazet, a jednak robią wiele dla miasta, dla nas, dla przyszłości, w której Ełk będzie „happy” od podstaw i do głębi.

Ełckie organizacje działają w wielu obszarach, wspierają rozwój miasta, wpisują się w politykę społeczną, edukację, kulturę. Prowadzą świetlice dla dzieci, organizują akcje charytatywne, opiekują się chorymi i autystycznymi dziećmi oraz ich rodzinami, działają w obszarze sportu organizując zajęcia pływackie czy gry w piłkę nożną, aktywizują bezrobotnych, prowadzą noclegownie, integrują seniorów, a większość swoich przedsięwzięć realizują nieodpłatnie. Rosną w siłę, powoli wzmacniają swój potencjał, poszerzają kompetencje, uczą się i ewoluują. I bez dwóch zdań są potrzebne. A chociaż na ogół to one pomagają, same również potrzebują wsparcia; w kwestiach zawiłych przepisów, pełnej księgowości, poszukiwania funduszy na realizację celów, pisania projektów, podnoszenia wiedzy i kwalifikacji. Potrzebują pomocy po to, żeby móc pomagać skuteczniej i na większą skalę. Żeby z roli petentów przejść do relacji partnerskich z lokalnym samorządem, żeby społeczna, oddolna inicjatywa była uzupełnieniem, a nie marginesem, bo jednak marzenia o fundamencie to w obecnych realiach utopia i pobożne życzenie. I dzięki funkcjonowaniu współfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Ełku oraz Starostwa Powiatowego w Ełku Centrum Organizacji Pozarządowych Stacja prowadzonemu przez Stowarzyszenie Adelfi, ełckie organizacje mają do takiego wsparcia dostęp, mają szansę pomagać efektywniej i rozwijać skrzydła. Nie każda organizacja jeszcze ma świadomość korzyści i szans, które niesie ze sobą obecność Stacji, nie każda dostrzegła potrzebę zatrzymania się na niej i wybrania dalszej trasy, bo przecież nie wszyscy musimy jechać tym samym pociągiem, ale ważne, że w tym samym kierunku – w kierunku rozwoju. Nie każda, ale jednak wciąż coraz więcej.

A my ze swojej strony zachęcamy mieszkańców Ełku do uważniejszego przyglądania się temu co ełckie NGO dają z siebie i do aktywnego uczestniczenia we wspólnej podróży, natomiast organizacje pozarządowe z miasta i powiatu zapraszamy do czerpania garściami z oferty Stacji i budowania wspólnej przyszłości, do współpracy i integracji.

Stacja Ełk, peron dla organizacji pozarządowych – wsparcie, informacja, szkolenia, integracja, zaplecze biurowe, doradztwo – jedno miejsce, wiele możliwości.

 

COP Stacja, ul. Dąbrowskiego 10 lok. 1 U, tel. 87 737 74 82

Osoba do kontaktu: Paulina Zajkowska

drukuj
drukuj
« powrót
Copyright © 2013 - 2021 Adelfi.pl CMS by Quick.Cms
Do góry