• Targes.pl
  • KONKURSY DLA EŁCKICH NGO 2018
  • SEJM PRZYJĄŁ ZMIANY W USTAWIE O SPÓŁDZIELNIACH SOCJALNYCH
  • KALENDARZ DZIAŁAŃ ECO STACJA W 2018 ROKU
Subskrypcja

Banery

  

 

 

 

Subregion ełcki spółdzielniami socjalnymi stoi

Aktualności » Subregion ełcki spółdzielniami socjalnymi stoi

2017-07-26 10:22

Spółdzielnia socjalna osób prawnych to jedna z form prowadzenia działalności w sektorze ekonomii społecznej. Założyć ją mogą- jak sama nazwa wskazuje - osoby prawne, czyli instytucje i organizacje, które postawiły sobie za cel stworzenie miejsc pracy dla osób nie mogących odnaleźć się na rynku pracy. Katalog tych osób został wymieniony w ustawie o spółdzielniach socjalnych, obejmuje m. in. osoby długotrwale bezrobotne czy bezdomne. Spółdzielnie socjalne osób prawnych, jak i pozostałe przedsiębiorstwa społeczne, mogą działać w różnych obszarach. W subregionie ełckim funkcjonuje osiem spółdzielni socjalnych osób prawnych. Jakie to spółdzielnie? Czym się one zajmują?

Subregion ełcki wyróżnia się na tle pozostałych regionów województwa warmińsko-mazurskiego ilością spółdzielni socjalnych założonych przez osoby prawne. Działa ich tu aż osiem, z czego połowa założona została w ciągu ostatniego roku. Niewątpliwie na tak duży rozkwit tego rodzaju działalności wpływ ma funkcjonowanie Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, prowadzonego przez Stowarzyszenie Adelfi i Stowarzyszenie ESWiP, który to w swojej ofercie posiada rożnego rodzaju wsparcie: od doradztwa na poziomie tworzenia grupy inicjatywnej, po dotacje na założenie i funkcjonowanie przedsiębiorstwa społecznego.


Przyjrzyjmy się spółdzielniom socjalnym osób prawnych z terenu subregionu ełckiego. Kto je tworzy i jaką mają ofertę?


Zacznijmy od „świeżynek”, czyli spółdzielni powstałych w ostatnim czasie. Najmłodszą z tego grona jest Spółdzielnia Socjalna AQUAS założona przez Fundację Naktuz oraz Fundację Ratujmy Życie. W swojej ofercie posiada ona głównie organizację rejsów, kursów i patentów żeglarskich oraz organizację wypoczynku i nauki sportów wodnych.


Kolejną nową spółdzielnią socjalną na terenie naszego subregionu jest Węgorzewianka. Została ona założona przez Zrzeszenie Przedsiębiorców i Producentów Rolnych Ziemi Węgorzewskiej wspólnie z Gminą Węgorzewo. Zajmuje się prowadzeniem kawiarni, której oferta opiera się na trzech filarach: dobrej kawie, piwie oraz burgerach ze 100% wołowiny. Wszystko najwyższej jakości i dostarczane przez sprawdzonych dostawców.


Z kolei Spółdzielnia Socjalna HS Prekursor, powstała z inicjatywy Gminy Wydminy i związku stowarzyszeń Forum NGO'S, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi opiekuńcze dla osób starszych, pielęgnacji zieleni, sprzątania oraz konserwacyjne.


Podobny profil działalności, czyli: świadczenie usług komunalnych, prace porządkowe, pielęgnacja zieleni, posiada Spółdzielnia Socjalna Banie Mazurskie. Działa od maja br., tworzą ją: Urząd Gminy Banie Mazurskie i lokalne stowarzyszenie Rodzina.


Usługę pielęgnacji zieleni posiada też w swojej ofercie Przedsiębiorstwo Społeczne Spółdzielnia Socjalna Lepiej, powołana przez Gminę Miłki i Stowarzyszenie Do przodu. Oprócz utrzymania zieleni, pracownicy spółdzielni zajmują się też innymi usługami na rzecz Gminy Miłki oraz innych osób prawnych i fizycznych, jednak podstawową jej działalnością oraz jednocześnie znakiem rozpoznawczym jest skup i suszarnia ziół.


Szeroką gamę usług oferuje klientom również Spółdzielnia Socjalna Mazurskie Morze Możliwości 3M - od internetowego i stacjonarnego sklepu z przedmiotami rękodzielniczymi, przez utrzymanie zieleni po organizację eventów integracyjnych. Przedsiębiorstwo prowadzone jest od grudnia 2014 roku przez Lokalną Grupę Działania „Mazurskie Morze” i Orzyskie Stowarzyszenie Terapeutów i Animatorów Kultury.


Spółdzielnia Socjalna Dobra Siła funkcjonująca od 2014 roku, prowadzi całoroczny Ośrodek Integracyjno-Szkoleniowy w Starych Juchach. Jego bogata oferta obejmuje m.in. obsługę wyjazdów integracyjnych, zielonych szkół, półkolonii, zimowisk czy wynajem sal na imprezy okolicznościowe. Spółdzielnię tworzą: Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA oraz Parafia Ewangelicko-Metodystyczna w Starych Juchach.


Członkami Piskiej Spółdzielni Socjalnej „DIAROZ” są: Stowarzyszenie „rozrusznik” przy Zespole Szkół Zawodowych w Piszu, Stowarzyszenie „Kobieta na PLUS” Nidy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Ogólniaka. Spółdzielnia prowadzi bar mleczny, sklepik szkolny oraz usługi animacji czasu wolnego. Jej ostatnią inwestycją jest zaś foodtruck z prawdziwie wołowymi burgerami, którym pracownicy spółdzielni odwiedzają najdalsze zakątki naszego województwa.


Jak widać, subregion ełcki spółdzielniami socjalnymi stoi. Każde z opisanych wyżej przedsiębiorstw społecznych jest wyjątkowe. Choć w większości różnią się profilem działalności, mają różne pomysły i plany na przyszłość, to z pewnością łączy je jedno: włączanie na rynek pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.


Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony przez Stowarzyszenie Adelfi i Stowarzyszenie ESWiP wspiera zarówno nowopowstające spółdzielnie socjalne, jak i te, które na rynku działają już jakiś czas. W swojej ofercie posiadamy m.in. doradztwo dla grup inicjatywnych i doradztwo biznesowe, dotacje na utworzenie lub rozwój przedsiębiorstwa społecznego czy opłacenie kursów doszkalających dla pracowników tych przedsiębiorstw.


Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem działalności w sektorze ekonomii społecznej zapraszamy do skorzystania z usług naszego Ośrodka. Szczegóły naszej oferty przedstawione sa w zakładce OFERTA

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

drukuj
drukuj
« powrót
Copyright © 2013 - 2019 Adelfi.pl CMS by Quick.Cms
Do góry