W związku z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług zmieniły się zasady wystawiania faktur. Od dnia 1 stycznia 2014 roku nawet przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT, w tym także organizacje pozarządowe, zamiast rachunków zobowiązane są do wystawiania faktur.
Do tej pory podmioty, które nie były „vatowcami” jako dowód sprzedaży wystawiały jedynie rachunki. Po nowelizacji ustawy (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054, art. 106b ust. 3 pkt 2) kwestia dokumentowania sprzedaży towarów i usług została ujednolicona i z początkiem roku wszyscy sprzedający mają obowiązek wystawiania tylko i wyłącznie faktur.
Modyfikacja zasad wystawiania faktur miała na celu, oprócz ujednolicenia przepisów, także rozwiązanie problematycznej sytuacji powstającej w przypadku popełnienia błędu przez „nievatowca” w wystawionym rachunku. W obecnej chwili jeśli taki błąd się zdarzy, przedsiębiorca (także społeczny) skoryguje go za pomocą faktury korygującej.
Co prawda, zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2013 roku regulacjami, nie wymaga się aby dokument zawierał nazwę „Faktura”, to jednak w kontekście prawa od 1 stycznia 2014 roku fakturę stanowi i musi posiadać wszystkie wymagane przez Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur dane. Dla organizacji pozarządowych podmiotowo zwolnionych z podatku VAT są to:
- data wystawienia
- numer kolejny
- imiona i nazwiska lub nazwa podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy
- nazwa (rodzaj) towaru lub usługi
- miara i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług
- cena jednostkowa towaru lub usługi
- kwota należności ogółem
Jeśli dokument sprzedaży wystawiony przez organizację pozarządową niebędącą podatnikiem VAT zawiera wszystkie powyżej wymienione dane, jest prawidłowo wystawioną fakturą. Mimo braku obowiązku nazywania dokumentu fakturą, zalecamy żeby jednak nazwę tę stosować zarówno w celu zachowania porządku w kwestiach księgowości, jak i zaszczepienia w sobie świadomości, że od początku 2014 roku, bez względu na nazwę, jest fakturą.
Jeśli mają Państwo jakieś pytania lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Krajową Informacją Podatkową, tel: (22) 330 0330 (z telefonu komórkowego), 801 055 055 (z telefonu stacjonarnego) lub z pracownikami Ośrodka tel: 87/737 78 45.
Ośrodek Wsparcia
Ekonomii Społecznej w Ełku
ul. Małeckich 3 lok. 24 (III piętro),
19-300 Ełk
tel. 87/737 78 45
e-mail: owes@adelfi.pl