Stowarzyszenie ESWIP, Chorągiewi Warmińsko-Mazurska Związku Harcerstwa Polskiego oraz Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego zapraszają na seminarium z cyklu Społeczeństwo obywatelskie w województwie warmińsko-mazurskim „Niepraktykujący obywatel i edukacja obywatelska”. Seminarium odbędzie się 21 kwietnia w Olsztynie.
Narzekamy na bierność mieszkańców, na słabą frekwencję w wyborach, niską aktywność członków naszych organizacji, słaby wolontariat, niezrozumienie czym są organizacje, marny etos działalności obywatelskiej. Z badania stanu sektora obywatelskiego w województwie warmińsko-mazurskim wynika, że znaczna część z nas wie jak powinien się zachowywać obywatel, ale…: (…) zjawisko można metaforycznie określić mianem niepraktykującego obywatela (analogicznie do potocznego określenia tzw. niepraktykujący katolik), co oznacza, że duża część mieszkańców Warmii i Mazur wie, że należy wziąć udział w wyborach, ale nie bierze; wie, że należy angażować się w działania obywatelskie, ale tego nie czyni… (Raport, str. 23, Pozarządowiec nr 1/2017).
Z kolei Strategiczna Mapa Drogowa Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce wypracowana przez polski sektor pozarządowy stwierdza: Dla budowy silnego społeczeństwa obywatelskiego potrzebna jest znacząca zmiana postaw i zachowań obywateli i obywatelek, poczynając od zmiany nastawienia do dobra wspólnego, obywatelskiego zaangażowania, pracy społecznej, filantropii. Bez świadomych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli sektor obywatelski będzie zbyt słaby, by odgrywać znaczącą rolę. Niezbędna jest skuteczna edukacja obywatelska, prowadzona zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i publiczny system oświaty. Jak ta edukacja wygląda w teorii i praktyce będziemy dyskutowali podczas seminarium.
Seminarium odbędzie się 21 kwietnia 2017 (piątek) w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, w godz. 11.00-14.00.
Program seminarium w załączeniu.
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 20 kwietnia br. pod adres mailowy sekretariatu Rady: ropwwm@gmail.com.
ADELFI - Siedziba Stowarzyszenia
oraz adres korespondencyjny:
ul. Armii Krajowej 6/9, 19-300 Ełk
Biuro projektów prowadzonych przez Stowarzyszenie:
ul. Małeckich 3 lok. 24, 19-300 Ełk,
tel. 87/737 74 82, stowarzyszenie@adelfi.pl