Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Olsztynie zachęca podmioty ekonomii społecznej z terenu województwa warmińsko-mazurskiego do aplikowania o przyznanie Znaku Promocyjnego "Zakup Prospołeczny". Wnioski należy składać do 31 maja 2019 roku w sekretariacie ROPS.
Znak Promocyjny "Zakup Prospołeczny" to system ceryfikacji podmiotów ekonomii społecznej oraz ich produktów i usług, dzięki któremu podmioty te zyskują dodatkowe narzędzie budowania wizerunku oraz promocji, skuteczne w pozyskiwaniu nowych klientów i partnerów.
Posiadanie Znaku „Zakup Prospołeczny” wyróżnia wybrane jednostki spośród podmiotów ekonomii społecznej działających na danym terenie. Aktualnie znakiem może posługiwać się 11 podmiotów ekonomii społecznej, w tym 8 spółdzielni socjalnych, 2 zakłady aktywności zawodowej oraz 1 fundacja. Lista podmiotów, którym dotychczas przyznano znak: http://es.warmia.mazury.pl/zakupy-spoleczne/podmioty-posiadajace-certyfikat
Przyznanie znaku to wynik dbałości o stałe umocnienie rangi i wizerunku podmiotów ekonomii społecznej jako symbolu usług i produktów o najwyższej jakości, wykonanych w połączeniu z wyjątkową dbałością o wykorzystanie potencjału społecznego. Certyfikacja efektywnie wspomaga działania prowadzone przez odznaczone podmioty ekonomii społecznej w zakresie marketingu i public relations.
Znak ma chrakter non-profit, a zatem PES-y ubiegające się o jego przyznanie nie muszą wnosić żadnych opłat za udział w procesie certyfikacji oraz za późniejsze posługiwanie się nim.
Wnioski o przyznanie Znaku "Zakup Prospołeczny" mogą składać:
1) centra integracji społecznej (CIS),
2) zakłady aktywności zawodowej (ZAZ),
3) spółdzielnie socjalne,
4) spółdzielnie inwalidów i niewidomych,
5) spółki prawa handlowego (spółka non-profit),
6) fundacje,
7) stowarzyszenia,
8) inne podmioty, które spełniają definicję organizacji pozarządowej w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
9) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, o ile prowadzą trwałą i efektywną działalność społeczną, jak również działalność ekonomiczną rozumianą jako zarejestrowana działalność gospodarcza, działalność pożytku publicznego lub inna działalność o charakterze ekonomicznym.
10) pozostałe spółdzielnie o charakterze konsumenckim i wzajemnościowym (w tym spółdzielnie pracy).
Przyznanie znaku odbywa się poprzez przyznanie licencji na 1 rok, po upływie którego podmiot może wystąpić o przedłużenie prawa posługiwania się znakiem na kolejny rok.
Podmioty ekonomii społecznej zainteresowane poddaniem się procesowi certyfikacji powinny do 31 maja 2019 roku złożyć wymagane dokumenty w sekretariacie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, ul. Głowackiego 17 pok. 10A, 10-447 Olsztyn.
Więcej informacji na stronie es.warmia.mazury.pl
Źródło: https://rowop.pl/artykuly/583/podmioty-ekonomii-spolecznej-moga-starac-sie-o-zna.html