Za chwilę Dzień Kobiet i na kontach w mediach społecznościowych wielu lokalnych prominentów pojawią się życzenia z tej okazji. Będą kwiaty, będzie o pomyślności, zdrowiu i uśmiechu. Mało będzie natomiast o równych prawach, bezpieczeństwie, zdrowiu czy niezależności finansowej. Nie wszyscy zauważyli, że mamy XXI wiek i zdaje się trudno im odgadnąć co może być w dzisiejszych czasach ważne dla Ełczanek, więc uchylę rąbka kobiecej tajemnicy.
Równość płac kobiet i mężczyzn.
Na początek w samorządzie i instytucjach mu podległych. Kobiety najczęściej zarabiają mniej niż mężczyźni, częściej pracują w ramach niskopłatnych staży i praktyk, rzadziej awansują i rzadziej zajmują stanowiska kierownicze. Jak wygląda ta sytuacja w naszym mieście? Chętnie się dowiem z analizy wynagrodzeń w urzędzie i instytucjach podległych samorządowi.
Realny dostęp do usług zdrowotnych związanych ze zdrowiem kobiet. Na prywatną (płatną) wizytę do ginekologa można czekać kilka miesięcy, Ministerialny standard opieki okołoporodowej nie jest praktycznie realizowany, a fizjoterapię uroginekologiczną mieliśmy w Ełku tylko okresowo, w ramach projektu. Można by pisać i pisać, zainteresowanych pogłębieniem lokalnych problemów z usługami odsyłam na facebookową grupę ełckich matek, pełną pytań, porad i historii dotyczących kobiecego zdrowia. Sytuację świetnie podsumowuje cytat z mojej koleżanki na ten temat: ” Po ludzku to jest prywatnie, w Białymstoku”
Przemoc seksualna wobec dziewcząt i kobiet.
W naszym powiecie w 2018 roku zgłoszonych na policji zostało 6 przypadków gwałtu, z czego 1 ( powtarzam, jeden) trafił przed sąd. Organizacje pracujące z ofiarami przemocy seksualnej szacują, że co piąta Polka doświadczy w swoim życiu gwałtu. Czy żyjemy więc w małym eldorado wolnym od gwałtów? Nie, większość przypadków nie jest zgłaszana. Skala problemu jest więc olbrzymia, skoro większość tego typu przestępstw uchodzi przestępcom na sucho. Nie wspominam nawet o przypadkach molestowania seksualnego, które w naszej małej społeczności są na porządku dziennym. Edukacja przeciw przemocy na tle seksualnym w szkołach średnich może być pierwszym krokiem do zmian tej zatrważającej statystyki.
Opieka nad małymi dziećmi.
W mieście o wysokim, w skali kraju, przyroście naturalnym, którym samorząd się chwali, działa jeden żłobek publiczny. W Ełku żyje około 1600 dzieci w wieku żłobkowym. Ich rodzicom nie przysługuje już zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem ( do ukończenia 1 roku) a nie mają jeszcze zagwarantowanej opiekę przedszkolnej ( od 3 roku życia). Więc na te ponad półtora tysiąca dzieci jest 236 miejsc w placówkach opieki do lat 3 ( rodzice co ósmego dziecka mają szanse skorzystać z tej formy wsparcia), z czego trochę ponad połowę zapewnia amorząd (125) . Brak opieki nad dzieckiem jest najważniejszym powodem wypadania kobiet z rynku pracy oraz życia społecznego.
Parytety w Radzie Miasta Ełku.
Kobiety stanowią prawie 52% mieszkańców naszego miasta, dlaczego nie mają stanowić połowy składu Rady? Obecnie na 23 miejsca w tym organie mamy 4 Ełczanki i 19 Ełczan. Wierzę w to, że gdyby skład Rady był bardziej zrównoważony, kwestie o których piszę byłyby bardziej zaopiekowane. Sprawy nam bliskie stają się jednocześnie tymi ważnymi.
Dążenie ku równości kobiet jest złożoną i trudną kwestią, zależną od tego co dzieje się globalnie i w skali kraju. Ale sporo ważnych z kobiecego punktu widzenia spraw można rozwiązać na poziomie lokalnym. Niech Dzień Kobiet będzie okazją do konkretnych czynów, nie tylko ładnych słów. A kwiaty już kupimy sobie same.
Autorka: Jonna Kłunejko
ADELFI - Siedziba Stowarzyszenia
oraz adres korespondencyjny:
ul. Armii Krajowej 6/9, 19-300 Ełk
Biuro projektów prowadzonych przez Stowarzyszenie:
ul. Małeckich 3 lok. 24, 19-300 Ełk,
tel. 87/737 74 82, stowarzyszenie@adelfi.pl