W dniach 15-17 czerwca 2015 r. odbyła się wizyta studyjna, którą zorganizowano w ramach projektu Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej. Uczestnikami wizyty (16 osób) byli przedstawiciele sektora ekonomii społecznej z subregionu ełckiego, którzy aktywnie działają na rzecz rozwoju organizacji pozarządowych i spółdzielni socjalnych. W wizycie udział wzięli także przedstawiciele Urzędu Miasta Giżycko.
Tematem przewodnim wyjazdu było zlecanie usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej. Temat jest bardzo istotny jeśli mowa o rozwoju podmiotów ES, albowiem przykłady dobrych praktyk pokazują, że pozyskanie takiego zlecenia znacznie wpływa na kondycję ekonomiczną realizujących zlecenie podmiotów. Podczas pierwszego dnia wydarzenia uczestnicy odwiedzili spółdzielnię Socjalną Humanus. Podmiot zajmuje się prowadzeniem sklepu oraz galerii, gdzie prezentowane są poddane renowacji produkty z odzysku, które dzięki pracownikom spółdzielni otrzymują „nowe życie”. Następnie uczestnicy wizyty mieli możliwość wysłuchać prelekcji Pani Elżbiety Skaskiewicz – Dyrektor MOPS Olsztyn, która przedstawiła formalno-prawne aspekty zlecania usług społecznych. Instytucja ta, jako jedna z pierwszych w województwie, zleca na terenie miasta Olsztyn usługi społeczne z zakresu żywienia podopiecznych na kwotę ponad 2 mln. zł., a także przygotowuje się do zlecania usług opiekuńczych. Następnie, podczas panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli zarządów spółdzielni realizujących ww. zlecenia, rozmawiano o możliwościach przeniesienia sprawdzonych już rozwiązań w zakresie zlecania usług na teren subregionu ełckiego. Uczestnicy aktywnie uczestniczyli w dyskusji i zadawali trafne pytania. Teorię zawsze najlepiej poprzeć doświadczeniem, dlatego kolejnym punktem programu była wizyta w Spółdzielni Socjalnej BARKA w Olsztynie. Spółdzielnia zatrudnia blisko 40 osób, prowadzi własną jadłodajnię, w której realizuje zlecenie przyznane przez MOPS. Oprócz tego podmiot obsługuje Środowiskowy Dom Samopomocy w zakresie czystości. O apetyty uczestników podczas pierwszego dnia wizyty zadbała Spółdzielnia Socjalna Przysmaki, która również realizuje zlecenie od samorządu na kwotę blisko 700 tys. zł rocznie.
Głównym punktem drugiego dnia wizyty było spotkanie z Panią Henryką Wołodźko – Dyrektor MGOPS w Ornecie. Orneta to idealny przykład współpracy samorządu z podmiotami ekonomii społecznej. Spółdzielnie, które powstały w mieście, już na starcie otrzymały bardzo duże wsparcie ze strony MGOPS, a szczególnie ważna okazała się pomoc w aplikowaniu o realizację zlecenia w postaci usług opiekuńczych. Jak te starania wyglądały od strony realizatora zlecenia opowiadała Pani Iwona Jakuszczonek – Prezes Orneckiej Spółdzielni Socjalnej ARKA. Do upowszechniania wiedzy o samej ekonomii społecznej w naszym województwie powołano m.in. zespoły ds. ekonomii społecznej. Podczas spotkania z przedstawicielką zespołu w Lidzbarku Warmińskim, uczestnicy usłyszeli, w jaki sposób zespół wspiera inicjatywy ekonomii społecznej i jakie działania podejmuje, aby temat zlecania usług społecznych nie był obcy w środowiskach i instytucjach zajmujących się wsparciem PES.
Uczestnicy wizyty odwiedzili także Spółdzielnię Socjalną Światełko w Lidzbarku Warmińskim. Spółdzielnia zajmuje się prowadzeniem sali zabaw dla dzieci. Uczestnicy wizyty bardzo docenili wystąpienie Pani Wiceprezes Spółdzielni, która opowiedziała zarówno o sukcesach jak i niepowodzeniach w prowadzeniu biznesu w formie spółdzielni socjalnej. Podczas kolejnego spotkania uczestnicy spotkali się z członkiniami Spółdzielni Socjalnej Babiniec, gdzie oprócz degustowania przygotowanych posiłków, rozmawiano o współpracy spółdzielni z samorządem, bo z pewnością można nazwać ją mianem dobrej praktyki w regionie. Panie z Babińca przyznają bowiem, że bez tak dużej przychylności władz, byłoby im znacznie ciężej z utrzymaniem swojego biznesu.
Ostatniego dnia wizyty uczestnicy odwiedzili spółdzielnię Socjalną ECOSTEAM w Olsztynie. Jest to wielobranżowa Spółdzielnia założona przez podmioty prawne. Zatrudnia 5 osób, a jej główną działalnością jest prowadzenie ekologicznej myjni parowej. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć pokaz mycia auta parą, a dodatkowo zapoznali się z ofertą sklepu prowadzonego przez ECOSTEAM.
Wizyta miała na celu pokazanie uczestnikom dobrych praktyk i rozwiązań w zakresie zlecania usług społecznych oraz przeanalizowania możliwości przeniesienia wypracowanych w tym zakresie „ścieżek” na grunt subregionu ełckiego.
ADELFI - Siedziba Stowarzyszenia
oraz adres korespondencyjny:
ul. Armii Krajowej 6/9, 19-300 Ełk
Biuro projektów prowadzonych przez Stowarzyszenie:
ul. Małeckich 3 lok. 24, 19-300 Ełk,
tel. 87/737 74 82, stowarzyszenie@adelfi.pl