Działalność gospodarcza w organizacji pozarządowej posiada przewidzianą przepisami formę organizacyjno-prawną (np. fundacja, stowarzyszenie, spółka prawa handlowego) oraz struktury, które pozwalają na działalność przewidzianą w statucie lub umowie (np. zarząd, komisja rewizyjna, rada nadzorcza). To działalność zarobkowa służąca realizacji celów statutowych – zysk nie może być dzielony między członków stowarzyszenia). Dochody te są wolne od podatku niezależnie od źródła z jakiego pochodzą.
Organizacje pozarządowe – zarówno stowarzyszenia jak i fundacje – które zdecydują się na podjęcie działalności gospodarczej, w statucie powinny określić jej rodzaj przedmiot i zakres. Rodzajem działalności może być działalność usługowa, handlowa lub produkcyjna. Są dwie formy prowadzenia działalności gospodarczej przez organizacje pozarządowe:
Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób krok po kroku rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej oraz jakie regulacje prawne systematyzują tę formę działania.
Jak rozpocząć?
Krok 1. Zmiany w statucie
1. Aby podjąć działalność gospodarczą trzeba określić zamiar jej prowadzenia w statucie/akcie fundacyjnym. Organ podejmujący decyzję o podjęciu działalności to:
2. Określenie przedmiotu działalności gospodarczej (zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności)
3. Określenie formy organizacyjnej
Krok 2. Podjęcie uchwały o prowadzeniu działalności gospodarczej
Po dokonaniu odpowiednich zapisów w statucie/akcie fundacyjnym, określeniu przedmiotu oraz formy prowadzonej działalności gospodarczej, organ, który ma uprawnienie do podjęcia decyzji o prowadzeniu działalności gospodarczej, podejmuje odpowiednią uchwałę, w której powinny zostać zawarte wszystkie opisane wyżej elementy.
Krok 3. Rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym
1. Jeśli podjęcie działalności nie wiąże się ze zmianą statutu ani z innymi zmianami, wniosek o wpis prowadzenia działalności gospodarczej powinien zostać złożony na formularzu KRS-W9 wraz z załącznikiem KRS-WM, gdzie określony został przedmiot działalności gospodarczej.
2. Jeśli podjęcie działalności gospodarczej wiąże się ze zmianą statutu, należy złożyć formularze: KRS-W9, KRS-WM oraz KRS-Z20. Do formularzy należy dołączyć:
Krok 4. Pozostałe obowiązki rejestracyjne
1. Obowiązek zgłoszenia działalności gospodarczej do urzędu skarbowego.
2. Obowiązek zgłoszenia działalności gospodarczej do Głównego Urzędu Statystycznego.
3. Obowiązek składania corocznych sprawozdań finansowych.
Formularze do pobrania:
Regulacje prawne
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 24 kwietnia 2003 r.
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004 r.
Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej STACJA
oraz Ełckie Centrum Obywatelskie Stacja
ul. Małeckich 3 lok. 1,
19-300 Ełk
tel. 87 737 74 82
e-mail: stacja@adelfi.pl