Czym jest?
Spółdzielnia socjalna jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, która w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Spółdzielnia to taka firma, którą tworzą ludzie, którzy mają wspólny cel gospodarczy. Jest to zupełnie normalna firma, która działa na określonym rynku, prowadzi ściśle określoną działalność gospodarczą, zatrudnia pracowników, odprowadza podatki, współpracuje z innymi podmiotami (np. urzędami, innymi przedsiębiorstwa, itp.). Spółdzielnie opierają swoją działalność na wartościach samopomocy, współodpowiedzialności, demokracji, sprawiedliwości i solidarności, a majątek spółdzielni jest prywatną własnością je członków. Członkowie spółdzielni to współwłaściciele, a każdy członek spółdzielni musi w niej pracować (być zatrudnionym na podstawie spółdzielczej umowy o pracy). Wszyscy członkowie mają tę samą liczbę i wartość udziałów, zatem każdy członek ma jeden głos – zapewniona jest zatem równowaga w podejmowaniu decyzji. Spółdzielnie działają przede wszystkim lokalnie, dostarczając dobra i usługi lokalnym społecznościom. Praca w spółdzielniach socjalnych łączy w sobie cele społeczne i zarobkowe. Pozwala na uzyskiwanie dochodów przez osoby bezrobotne, rozwija ich umiejętności zawodowe oraz pomaga osobom bez pracy w utrzymaniu więzi z lokalną społecznością.
Kto tworzy?
Kto może utworzyć spółdzielnię socjalną?
Założyciele spółdzielni, spełniający wymienione kryteria muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, tzn. zdolność do samodzielnego kształtowania swojej sytuacji prawnej poprzez dokonywanie czynności prawnych, np. przez zawieranie umów. Osoba bezrobotna, która zostaje członkiem spółdzielni socjalnej traci status osoby bezrobotnej, gdy podpisze spółdzielczą umowę o pracę lub w dzień po otrzymaniu dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy, nie zaś w momencie zarejestrowania spółdzielni socjalnej.
Kto może zostać członkiem spółdzielni socjalnej?
Członkostwo w spółdzielni nabywają osoby:
Jak założyć?
Krok 1. Pomysł na działalność
Krok 2. Przygotowanie statutu
Gdy członkowie przyszłej spółdzielni ustalą, co mogą i chcą robić, można przystąpić do przygotowania statutu, który musi zostać zatwierdzony na Walnym Zgromadzeniu członków – założycieli. Statut spółdzielni socjalnej stanowi podstawę jej działania - to taka wewnętrzna konstytucja, szczególny rodzaj umowy pomiędzy członkami, powinna zawierać:
W statucie można zawrzeć także inne niż ww. postanowienia, a nie określone w przepisach prawa spółdzielczego, byleby nie naruszały bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.
Krok 3. Zwołanie Walnego Zgromadzenia członków spółdzielni
Walne Zgromadzenie to najważniejszy decyzyjny organ spółdzielni. W zebraniu uczestniczą wszyscy członkowie – założyciele spółdzielni. Walne Zgromadzenie obraduje przynajmniej raz w roku, w ciągu sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrachunkowego. Na żądanie przynajmniej jednej dziesiątej (nie mniej jednak niż trzech członków) lub Rady Nadzorczej, zarząd może zwołać tzw. nadzwyczajne walne zgromadzenie w celu omówienia i podjęcia istotnych dla spółdzielni decyzji. Walne Zgromadzenie założycieli uchwala statut poprzez złożenie pod nim podpisów, a także podejmuje uchwały o:
Krok 4. Rejestracja
W ciągu 7 dni od zebrania założycielskiego członkowie spółdzielni muszą ją zarejestrować. Spółdzielnie socjalne rejestruje się w Krajowym Rejestrze Sądowym, są zwolnione z opłat za rejestrację i ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Grupa założycielska powinna złożyć następujące dokumenty:
Z chwilą wpisania spółdzielni socjalnej do KRS spółdzielnia uzyskuje osobowość prawną, a zatem od tego momentu jest pełnoprawnym przedsiębiorstwem. Pliki do pobrania http://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/okrajowy-rejestr-sadowy/formularze-wnioskow-wykorzystywanych-w-krs/
Krok 5. Pozostałe formalności rejestracyjne
Krok 6. Ubieganie się o wsparcie należne spółdzielniom socjalnym
1. Jednorazowa dotacja na tworzenie spółdzielni socjalnych z Funduszu Pracy
2. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 46 ust. 1 pkt 2) bezrobotni zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy mogą otrzymać jednorazowo środki na rozpoczęcie działalności w formie spółdzielni socjalnych, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa.
3. Uwaga! Pieniądze z dotacji mogą być przyznane na zakup sprzętu, maszyn, materiałów biurowych, towaru, natomiast nie przysługują np. na wynagrodzenie pracowników, zakup ziemi, czy kupno lokalu, w którym mieści się spółdzielnia.
4. Wsparcie tworzenia spółdzielni socjalnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
5. Osoby niepełnosprawne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy mogą otrzymać ze środków PFRON pomoc na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. Warunkiem do przyznania środków jest zobowiązanie do członkostwa w spółdzielni socjalnej przez co najmniej 24 miesiące. Wsparcie jest możliwe zarówno przy zakładaniu spółdzielni socjalnej jak i przy przystąpieniu do już istniejącej.
6. Wsparcie spółdzielni socjalnych z europejskiego Funduszu Społecznego
7. Przewiduje to Program Operacyjny Kapitał Ludzki w ramach Priorytetu VI i VII.
8. Zwolnienie podatkowe
9. Zwolnienie z podatku od osób prawnych (CIT) obejmuje część nadwyżki bilansowej, która została wydana przez spółdzielnię w danym roku podatkowym na działalność związaną z reintegracją zawodową i społeczną.
10. Zatrudnienie wspierane
11. Na podstawie umowy między spółdzielnią socjalną a starostą może ona uzyskać kwartalną refundację składek płaconych na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe) przez pierwsze 12 miesięcy zatrudnienia pracownika. Refundacja ta pochodzi z Funduszu Pracy i dotyczy wszystkich członków założycieli spółdzielni socjalnej (art. 12 pkt 3 ustawy o spółdzielniach socjalnych).
12. Zwolnienie z opłat sądowych
13. Spółdzielnie socjalne nie uiszczają opłaty sądowej od wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Dotacje
Aby otrzymać środki na założenie bądź przystąpienie do spółdzielni socjalnej, bezrobotny musi spełniać następujące kryteria i warunki:
Środki na założenie spółdzielni socjalnej
Wniosek o przyznanie środków na założenie spółdzielni socjalnej (kwota w wysokości 4-krotnego przeciętnego wynagrodzenia) określa:
Do wniosku o przyznanie środków na założenie spółdzielni socjalnej każdy z członków załącza oświadczenia o:
Środki na przystąpienie do spółdzielni socjalnej
Osoba bezrobotna, chcąc przystąpić do spółdzielni socjalnej, gdy ta już powstała, także może starać się o przyznanie pieniędzy ze środków Funduszu Pracy (w wysokości 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia). Wówczas wniosek taki zawiera:
Do wniosku osoba bezrobotna dołącza:
Przyznanie bezrobotnemu środków z Funduszu Pracy na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej jest dokonywane na podstawie umowy. Zobowiązuje ona osobę bezrobotną do:
Do wniosku o przyznanie ze środków Funduszu Pracy jednorazowo środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej należy dołączyć informację o otrzymanej pomocy publicznej i pomocy de minimis. Formami zabezpieczenia zwrotu środków otrzymanych przez bezrobotnego z Funduszu Pracy mogą być poręczenia, weksle z poręczeniem wekslowym, gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada rachunku bankowego lub też akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika. W przypadku poręczyciela, przedkłada on oświadczenie o uzyskiwanych dochodach (zaświadczenie 2 poręczycieli o zarobkach min. 1.500 zł brutto/m-c lub jednego o zarobkach min. 2.000 zł brutto), podając źródła i kwoty dochodu oraz o aktualnych zobowiązaniach finansowych, podając wysokość miesięcznej spłaty zadłużenia oraz imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, jeżeli został nadany, a także nazwę i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Podstawy prawne
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia 2004 r.
Ustawa o zatrudnieniu socjalnym z 13 czerwca 2003 r.
Ustawa o spółdzielniach socjalnych z 27 kwietnia 2006 r.
Niezbędne dokumenty
Protokół założycielskiego walnego zgromadzenia
Lista członków założycieli Uchwała o powołaniu komisji skrutacyjnej
Uchwała walnego zgromadzenia o powołaniu spółdzielni socjalnej
Uchwała o przyjęciu statutu spółdzielni
Zaświadczenie z OPS potwierdzające statut bezdomnego
Zaświadczenie z ZLO – uzależnienie
Zaświadczenie z ZOZ – uzależnienie
Zaświadczenie z ZLO – uchodźstwo
Zaświadczenie z PUP potwierdzające statut bezrobotnego
Zaświadczenie PCPR – niepełnosprawność
Załącznik do wniosku o dotację PUP – opis przedsięwzięcia
Załącznik do wniosku o dotację PUP – informacja o pomocy de minimis
Załącznik do wniosku o dotację PUP – oświadczenie
Załącznik do wniosku o dotację PUP – zaświadczenie o zarobkach
Formularz KRS W-5 – wniosek o rejestrację podmiotu
Formularz KRS-WH – załącznik do wniosku o rejestrację – OPCJONALNIE
Formularz KRS-WK – załacznik do wniosku o rejestrację – organy podmiotu
Formularz KRS-WM – załącznik do wniosku o rejestrację – przedmiot działalności
Formularz VAT-R – zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług
Formularz ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego
Formularz ZUS ZZA – zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego
Dokumenty do pobrania:
Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej STACJA
oraz Ełckie Centrum Obywatelskie Stacja
ul. Małeckich 3 lok. 1,
19-300 Ełk
tel. 87 737 74 82
e-mail: stacja@adelfi.pl