3 października w Giżycku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja realizowana przez fundację Human Lex Instytut w ramach działań prowadzonych we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Programem Erasmus Plus oraz Urzędem Miasta Giżycko, Ełk i Olecko. Konferencję współtworzy Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej. Konferencja ma na celu przedstawienie problematyki dzieci i młodzieży w kontekście pracy metodą streetworking na całym świecie. Start o godz.10.00.
Międzynarodowa Konferencja o Streetworkingu objęta Patroantem Honorowym Pani Elżbiety Rafalskiej Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Patronat Honorowy nad merytoryczną wartością konferencji został objęty przez Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
MIEJSCE
Ekomarina Dąbrowskiego 14, Giżycko, godz, 10:00 - 14:30
Prelegenci międzyn innymi to:
GRAEME TIFFANY - reprezentuje Wielką Brytanię w Dynamo International, międzynarodowej sieci edukatorów ulicy. Jest autorem Reconnecting Detached Youth Work: Guidelines and Standards for Excellence (2007) and Learning from detached youth work: democratic education (2008), Opublikowanej w raporcie Nuffield Review. Jest niezależnym naukowcem, trenerem, wykładowcą i doradcą ds. Edukacji, ze szczególnym zainteresowaniem w pracy z młodzieżą wykluczoną i uliczną, polityce młodzieżowej, edukacji nieformalnej, edukacji demokratycznej, uczestnictwie i korzystaniu z narzędzi filozoficznych.
LESZEK SAGADYN - Psycholog kliniczny. Certyfikowany psychoterapeuta PTP. Licencje Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w zakresie: treningu grupowego – superwizor, psychoterapii – superwizor. Certyfikat Państwowej Agencji Rozwiązywania Probl. Alkoh.- jako Specjalista Psychoterapii Uzależnień oraz jako osoba uprawniona do prowadzenia superwizji w lecznictwie uzależnień. Przez czternaście lat dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach. Obecnie przede wszystkim prowadzi działalność edukacyjną w psychoterapii i terapii uzależnień (superwizje), oraz treningową.
dr MAŁGORZATA MICHEL - Uniwersytet Jagielloński - Zakład Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. Członkini Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Zespołu Pedagogiki Resocjalizacyjnej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN oraz Ludowego Towarzystwa Naukowo- Kulturalnego. Autorka i realizatorka ogólnopolskich i międzynarodowych projektów profilaktycznych dotyczących społeczności lokalnych. Ekspert metodologiczny w projekcie „Czytanie miasta" w ramach Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016.
ROBERT OSZCZAKIEWICZ - Przedstawiciel Stowarzyszenia MONAR, kierownik Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Gaudynkach.
Ośrodek w Gaudynkach działa od 1982 r. Został założony w budynku starej, poniemieckiej szkoły, który został wyremontowany staraniem kadry i pacjentów. Posiada 35 miejsc, przyjmuje osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych, którym oferuje program terapeutyczny o długości 12 lub 18 miesięcy (w zależności od rodzaju i stopnia uzależnienia). Prowadzi intensywną współpracę międzynarodową z europejskimi partnerami, której efektem są m.in. obozy wolontariackie, ponadto od kilku lat realizuje projekty unijne, dzięki którym pacjenci zdobywają nowe umiejętności i podnoszą kwalifikacje zawodowe, co ułatwia ich readaptację.
FILARETOS VOURKOS - Reprezentuje Grecję, Specjalista ds. młodzieży wykluczonej, od 12 lat pracownik oraz trener z zakresu wykluczonej młodzieży. Twórca eksperymentalnej metody demokratycznej pracy w Centrum Młodzieżowym Kalamata. Twórca Festiwalu tworzoengo z młodzieżą Kalamata Festiwal.
MARCIN DREWNIAK – socjolog, pracownik socjalny, terapeuta. Od 1998 roku zaangażowany w działania streetworkerskie wobec różnych grup odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Koordynator merytoryczny Programu Rakowicka 10, działającego na terenie Gminy Kraków nieprzerwanie do 2005 roku, łączącego w sobie działania streetworkerskie z ideą drop inu. Założyciel i Członek Zarządu Stowarzyszenia Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej PARASOL.
Konferecnja finansowana z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej programu FIO oraz Programu Erasmus Plus.
Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej STACJA
oraz Ełckie Centrum Obywatelskie Stacja
ul. Małeckich 3 lok. 1,
19-300 Ełk
tel. 87 737 74 82
e-mail: stacja@adelfi.pl