Subskrypcja

Partnerzy
Banery

  

 

 

 

Ogłaszamy wyniki tegorocznego regrantingu!

Aktualności » Ogłaszamy wyniki tegorocznego regrantingu!

2015-07-10 13:21

W ramach realizowanego przez Ełckie Centrum Obywatelskie Stacja regrantingu, sposród 18 złożonych projektów, w tym roku dofinansowanie otrzymuje 13 inicjatyw. Po zaciętym boju w głosowaniu online i zebraniu ocen od członków Komisji Konkursowej, zliczeniu głosów i punktów - okazało się, że środków przeznaczonych przez miasto na realizację Miejskiego Programu Regrantingowego "Ełk, Tu działam" wystarczy na dotacje aż dla ponad 70% złożonych projektów.

Zamieszczone poniżej tabele zawierają wyniki głosowania online oraz zbiorcze wyniki konkursu wraz z przyznanymi kwotami dotacji. Wszystkie karty oceny merytorycznej są dostępne do wglądu w biurze Ełckiego Centrum Obywatelskiego Stacja przy ul. Małeckich 3/1.

Te organizacje i grupy nieformalne, których pomysły okazały się najlepsze, w poniedziałek i we wtorek zostaną zaproszone do podpisania umów i będą mogły przystąpić do realizacji zaplanowanych działań.

A jakie projekty wygrały w tej edycji regrantingu? Oto ich tytuły wraz z krótkimi opisami inicjatyw:

Tytuł projektu: „Ełcka Aleja Wiśni”

Opis: Celem projektu jest integracja lokalnej społeczności poprzez akcję wspólnego sadzenia i pielęgnowania drzew. Potrzeba jest zarówno upiększenia ulic osiedla oddalonego od centrum miasta (Konieczki), na którym znajdują się zarówno przedszkole, szkoła podstawowa z gimnazjum oraz szkoła policealna, jak i samej integracji jego mieszkańców w czasach, gdy nie znają się nawet sąsiedzi ze wspólnej klatki. W przypadku młodzieży i dzieci zaangażowanie ich w projekt miałoby także na celu naukę odpowiedzialności za rzeczy im powierzone, co w dzisiejszych czasach byłoby niezwykle cennym doświadczeniem. W ramach projektu zostanie przeprowadzona akcja sadzenia 20 drzew wiśni piłkowanej na ulicy Podhorskiego w Ełku. Drzewo wiśni nie osiąga wielkich rozmiarów, nie stanowi zagrożenia podczas wichur i nawałnic. Jest za to drzewem przepięknie kwitnącym na przełomie kwietnia i maja. Gdy owe kwiaty zakwitną, korony drzew przybierają kolor jasnego różu lub czystej bieli.

Tytuł projektu: „Rozwiązaniem jest integracja”

Opis: Celem projektu jest zintegrowanie środowiska rodziców dzieci z niepełnosprawnością oraz podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej przysługujących im praw i przywilejów. Chcemy, by rodzice mieli okazję do nawiązania owocnych relacji i podzielenia się własnymi doświadczeniami, a także by umożliwić im podniesienie poziomu wiedzy z zakresu rehabilitacji domowej i wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Liczymy także, iż dzięki tej inicjatywie uda się zmobilizować pozostałe organizacje do tworzenia dialogu i budowania współpracy w celu bardziej skoordynowanych i efektywniejszych działań na terenie powiatu ełckiego oraz większej aktywności i widoczności stowarzyszeń, a przy tym ich ściślejszej współpracy. Mamy nadzieję, że rodzice dzięki nabytej wiedzy dowiedzą się o możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na rehabilitację i zaczną egzekwować respektowanie swoich praw, a co za tym idzie podniosą poziom jakości życia swoich rodzin. W ramach projektu zorganizowana zostanie konferencja integracyjno-konsultacyjna dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością oraz organizacji, które funkcjonują w tym obszarze tematycznym. To pierwsze tego typu wydarzenie w mieście Ełku. Podczas tego spotkania chcemy poruszyć najistotniejsze tematy związane z niepełnosprawnością : prawa i przywileje rodzin, wczesne wspomaganie i rehabilitację, a także nowe perspektywy działań – dotacji, możliwości zmian i realizacji projektów. Będziemy także mówić o dzisiejszej edukacji oraz zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością. Powiemy również o rezultatach naszych badań i podyskutujemy o realnych potrzebach rodzin.

Tytuł projektu: „V Ełcki Weekend Pod Żaglami, edycja 3-6”

Opis: Celem naszej inicjatywy jest integracja ełckiego środowiska żeglarskiego, poprawa kondycji fizycznej uczestników cyklu spotkań żeglarskich, zwiększenie ilości różnych form aktywnego wypoczynku i spędzania czasu, integracja ełckiego środowiska żeglarskiego, potencjalne zwiększenie liczby żeglarzy w Ełku i osób zainteresowanych uprawianiem żeglarstwa. Projekt powstał w odpowiedzi na potrzebę polepszenia wizerunku naszego regionu jako miejsca atrakcyjnego turystycznie oraz potrzebę popularyzacji sportów wodnych. W ramach projektu zorganizujemy 4 edycje weekendowych regat. Po regatach odbędzie się rekreacyjne żeglowanie rodzinne, integrujące i rozszerzające środowisko żeglarskie, promujące aktywne spędzanie czasu wolnego.

Tytuł projektu: „Poznaję siebie i miasto, w którym mieszkam”

Opis: Celem projektu jest podniesienie wrażliwości na dziedzictwo kulturowe miasta Ełku, wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej, podniesienie samooceny wśród dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym i edukowanie ich w celu dbałości o przestrzeń miejską jako dobro wspólne. Chcemy kształtować postawy altruistyczne oraz patriotyzm lokalny, aby zapobiegać zjawiskom patologicznym objawiającym się często w formie wandalizmu i dewastacji. Chcemy też pomóc dzieciakom radzić sobie z emocjami, chcemy nauczyć je rozmawiać i korzystać z pomocy. W ramach projektu przeprowadzimy warsztaty „terapia przez zabawę” - podczas zajęć z dziećmi wykorzystuje się zabawy do uczenia ich nowych umiejętności społecznych, a także podnoszenia samooceny oraz warsztaty twórcze z elementami arteterapii i dramy, dzięki którym dzieci nauczą się wyrażać siebie, będą modelować właściwe sposoby komunikacji z otoczeniem, a także będą uwalniać nagromadzone napięcie. Odbędą się także spotkania z przewodnikiem miejskim, podczas których uczestnicy projektu będą poznawać dziedzictwo kulturowe miasta oraz poznają jego historię. Podczas zajęć uczestnicy będą budować swoją tożsamość regionalną opowiadając o ważnych dla nich miejscach w mieście.

Tytuł projektu: „Warchlak Jam Session”

Opis: Chcemy, aby mieszkańcy Ełku mogli dowiedzieć się czym jest Jam Session, żeby na ełckich ulicach zagrała muzyka, żeby Ełk tętnił życiem, dźwiękami, pasją. Naszym celem jest zainteresowanie młodego pokolenia tworzeniem muzyki. Zachęcenie młodych ludzi do zainteresowania się czymś innym niż komputer, gry czy telewizja. Pokazanie, że granie może dawać dużo satysfakcji, uwrażliwiać, ale też budzić podziw, przyciągać innych ludzi. Przez to, że Jam Session nie odbywa się w barze czy innym lokalu, a w otwartej miejskiej przestrzeni, mają dostęp do tego młodzi ludzi nieposiadający pieniędzy. Pragniemy poprzez to wydarzenie zintegrować różne środowiska muzyczne, różne style muzyczne, a także tych naprawdę początkujących amatorów z bardziej doświadczonymi muzykami. Zależy nam na integracji muzyków z Ełku. Na pokazaniu młodym ludziom, że muzyka może być ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Istotą Jam Session jest głównie możliwość wspólnego grania różnych środowisk muzycznych – amatorów z tymi doświadczonymi oraz ludzi na co dzień grających różne style muzyczne. W ramach projektu zorganizujemy dwa koncerty plenarne, tj. dwie imprezy „Warchlak Jam Session”.

 Tytuł projektu: „Jazda konna – lubię to!”

Opis: Głównym celem projektu jest upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży z terenu Ełku przez organizację atrakcyjnych zajęć z jazdy konnej, wyjazdu w teren oraz ogniska integracyjnego dla 20 osób, szczególnie pochodzących z ubogich, zagrożonych wykluczeniem rodzin. Jazda konna to bardzo atrakcyjna forma aktywności ruchowej. Należy podkreślić, że jazda konna to nie tylko wspaniały sport. Podczas jazdy konnej korygujemy różnorakie wady postawy, wzmacniamy mięśnie grzbietu, brzucha i obręczy biodrowej. Jazda wpływa korzystnie na układ krążenia, układ oddechowy i odpornościowy. Uczy także współpracy i odpowiedzialności za dosiadane zwierzę, rozbudza wrażliwość i potrzebę obcowania z tymi wspaniałymi stworzeniami. Cele projektu to także: wzmacnianie postawy sportowej u dzieci i młodzieży, integracja i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu uczestników projektu, promowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców Ełku, wzrost wrażliwości i odpowiedzialności uczestników projektu, nauka rozładowywania stresu poprzez sport i kontakt ze zwierzętami, rozwijanie pasji. W ramach projektu 20 osób spośród dzieci i młodzieży, szczególnie zagrożonej wykluczeniem społecznym i ubóstwem, skorzysta z 10 h nauki jazdy konnej, wyjedzie w teren i zintegruje się podczas ogniska.

 Tytuł projektu: „Lato z planszówkami”

Opis: Cele naszego projektu to: pokazanie alternatywy spędzania wolnego czasu dla całych rodzin, zachęcenie jak największej liczby dzieci i dorosłych do grania w gry planszowe, zaprezentowanie różnego rodzaju gier, zapewnienie cyklicznych zajęć wakacyjnych dla dzieci mieszkających w centrum miasta. Chcielibyśmy spotykać się w wakacje raz w tygodniu w Parku Solidarności na wspólne granie i zabawy plenerowe. Chcielibyśmy zaproponować dzieciom i ich rodzicom ciekawą formę spędzenia wolnego czasu. Gry planszowe, zwłaszcza w czasie, gdy internet kradnie uwagę i zaangażowanie dzieci, są dobrą alternatywą. Do wspólnej zabawy chcemy jednak zaprosić całe rodziny, nie tylko dzieci. Gry planszowe uczą relacji i rozwijają intelektualnie, a przy okazji czas wydaje się miło spędzony. W ramach projektu planujemy od 15 lipca do 31 sierpnia 2015r. cykliczne – cotygodniowe spotkania z planszówkami w Parku Solidarności. W przypadku niepogody spotkania będą się odbywać w Kościele Chrześcijan Baptystów.

 Tytuł projektu: „Podwórko w obiektywie”

Opis: Głównym celem projektu jest pobudzenie do działania mieszkanek i mieszkańców Ełku na rzecz naszego miasta, by w ten sposób budować świadome i obywatelskie społeczeństwo. Projekt będzie miał na celu w szczególności zainspirowanie dzieci i młodzieży do poszerzania wiedzy na temat Ełku i regionu, rozwijania umiejętności dostrzegania i przeżywania wartości wizualnych oraz popularyzację fotografii, jako dziedziny sztuki. To wszystko po to, by integrować osoby zamieszkujące miasto, budować wspólnotę miejsca i pamięci. Rozbudzać i utrwalać lokalny patriotyzm. W ramach projektu zorganizujemy warsztaty fotografii klasycznej i cyfrowej, warsztaty korzystania z ciemni, zamontujemy w różnych miejscach miasta skrzynki, do których mieszkańcy będą mogli wrzucać napisane przez siebie wspomnienia dotyczące miasta, przygotujemy książeczki ze wspomnieniami i stworzymy galerię zdjęć, zorganizujemy konkurs plastyczny dla dzieci oraz grę miejską. Pobudzimy do aktywności mieszkańców Ełku, zainspirujemy ich, zaintrygujemy, sprowokujemy do dzielenia się wspomnieniami i nowego spojrzenia na swoje miasto. Poszerzymy ich wiedzę o starym i nowym Ełku. Powstanie publiczna ciemnia, z której w przyszłości będą mogli korzystać mieszkańcy, pasjonaci fotografii.

Tytuł projektu: „Przez sport do doskonałości”

Opis: Celem głównym projektu jest zorganizowanie zajęć bokserskich oraz siłowych i ogólnorozwojowych dla co najmniej 15 osób w wieku 6-17 lat z terenu Ełku.Chcemy zorganizować w okresie wakacji zajęcia bokserskie oraz treningi wytrzymałościowo - siłowe i ogólnorozwojowe w naszym klubie bokserskim dla dzieci i młodzieży w szczególności ze środowisk patologicznych i dysfunkcyjnych zagrożonych wykluczeniem społecznym. W okresie wakacji dużo młodych ludzi nie ma zajęcia i nie wie co ze sobą mają zrobić, często marnują czas w zły sposób, co prowadzi do różnego rodzaju kłopotów np. nadużywania alkoholu i innych używek, a także agresji w stosunku do innych ludzi. Chcemy im umożliwić spożytkowanie tej energii w pozytywny sposób. Chcemy urozmaicić treningi dla wszystkich uczęszczających na zajęcia w okresie wakacji , mamy zamiar wprowadzić treningi bokserskie oraz siłowe na świeżym powietrzu by pokazać, że można ćwiczyć wszędzie, jeśli się tylko chce. W ramach projektu zorganizujemy 26 h treningów miesięcznie w okresie 20 lipca – 30 listopada.

  1. Tytuł projektu: „Taniec łączy pokolenia”

Opis: Grupa przygotowująca projekt jest grupą nieformalną, liczącą 10 osób. Są to ludzie powyżej 30 roku życia, których pasją jest taniec, a także chęć ustawicznego samorozwoju. Większość z nas jest rodzicami, którym przyszło wychowywać dzieci w trudnych, zdominowanych przez najróżniejsze nowinki techniczne, czasach. Coraz trudniej znaleźć nam z dziećmi wspólny „język”, nić porozumienia czy też płaszczyzny, w których mielibyśmy wspólne zdanie. W naszym odczuciu, doskonałym rozwiązaniem opisanej sytuacji jest taniec. Taniec, w którym nieważny jest wiek, poglądy, status społeczny itp., liczy się tylko zabawa, uczucia, emocje wyrażane tańcem, ta chwila wytchnienia i ucieczki od problemów dnia codziennego. Poprzez taniec możemy wyrazić siebie, sprawiać satysfakcję nie tylko sobie, ale i dzieciom. Taniec bardzo zbliża ludzi do siebie, także międzypokoleniowo, dlatego też chcemy stworzyć możliwość dzieciom i ich rodzicom wspólnego spędzenia czasu w formie warsztatów tanecznych. W ramach projektu zorganizujemy warsztaty taneczne z różnych stylów tanecznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pokazy naszej grupy, a także sami podniesiemy nasze umiejętności taneczne dzięki wyjazdowi na profesjonalne warsztaty taneczne do Białegostoku.

 Tytuł projektu: „Chodź, opowiem Ci historię”

Opis: Celem naszych działań jest obudzenie wspomnień, wyłowienie najciekawszych opowieści odnośnie naszego regionu i skonfrontowanie ich z obecną rzeczywistością. A także pobudzenie członków klubu „Ploteczka” do działania, do opowiedzenia o sobie, pokazania swoich korzeni i podzielenia się swoimi historiami związanymi z latami młodości. Skupiamy wokół siebie 86 osób, czynnie biorących udział w spotkaniach. Są to osoby w różnym wieku, z różnych stron Polski. Chodź opowiem Ci historię - to projekt naszego klubu, skierowany do nas samych. Chcielibyśmy podzielić się między sobą wspomnieniami z dawnych lat, zdjęciami i opowieściami. Nasze działania docelowo mają pomóc w odszukaniu ciekawych opowieści z dawnych czasów i przekazanie ich młodszemu pokoleniu. Dlatego w ramach projektu chcielibyśmy wyruszyć w podróż sentymentalną statkiem. Rejs statkiem na trasie Giżycko – Mikołajki – Ruciane Nida. Nasz rejs będzie podróżą w przeszłość, ponieważ wielu z nas jako małe dzieci, młodzież wraz z rodzicami podróżowało właśnie w ten sposób. Chcielibyśmy odwiedzić „stare kąty” sprawdzić jak wiele pamiętamy i co się zmieniło. Naszym pomysłem jest również z wykorzystaniem wolontariuszy jest nagranie krótkich filmów i prezentacji zdjęć dawnych i nowych z wycieczki. Wycieczka będzie swego rodzaju zapalnikiem do naszej dalszej pracy, po wyjeździe chcielibyśmy zorganizować zbiórkę starych fotografii miasta i jego mieszkańców, oraz zrobić podobne w teraźniejszości. Na koniec chcielibyśmy podzielić się niektórymi z mieszkańcami Ełku. Zorganizujemy wystawę w Parku Solidarności ze zdjęciami z naszymi wspomnieniami i opisem niektórych wydarzeń.

 Tytuł projektu: „Podwórkowe dziwowiska”

Opis: Celem projektu jest organizacja ciekawych i niekonwencjonalnych form spędzania wakacji na podwórku. Chcemy zorganizować warsztaty jazdy na monocyklu, chodzenia po linie, żonglowania, zajęcia plastyczne czyli wielkie malowanie chodnika, spotkania z mimami, aktorami, śmiecio-sztuka, oglądanie filmów na bloku, spotkanie z bajarzem lub event artystyczny w przestrzeni miejskiej. Chcemy zachęcić dzieci do twórczego spędzania wolnego czasu, wspólnie organizować wydarzenia na podwórkach, by czas wakacji nie został zmarnowany, by dzieciom nie było smutno, by wzbogacić ofertę miasta w bezpłatne zajęcia. Przez nietuzinkową formę naszych spotkań chcemy pokazać mieszkańcom naszego miasta że niewiele trzeba by świat dzieci stał się jeszcze ciekawszy. Jest wiele zajęć w mieście, bez wątpienia są one bardzo ciekawe, ale są to zajęcia odpłatne. Nie wszystkich na nie stać. Nasze działania są skierowane do dzieci i młodzieży z rożnych środowisk z uwzględnieniem dzieci ze środowisk dotkniętych wykluczeniem społecznym ze względu na sytuację finansową rodziny. To właśnie dla nich chcielibyśmy zorganizować nietypowe wydarzenia, spotkania, warsztaty, happening. Zamienimy nasze miejskie podwórka w miejsca pełne cudów i magicznych przeżyć.

 Tytuł projektu: „Pieśni Panien Przeklętych”

Opis: Pieśni Panien Przeklętych, czyli koncert muzyki ludowej o niegrzecznych dziewczynach. Celem projektu jest zebranie, zaaranżowanie i przedstawienie w postaci koncertu pieśni polskich o tematyce miłości, śmierci i zapomnieniu. Koncert odbyłby się w okolicach Świąt Zadusznych, w Ełckim Centrum Kultury. Nasze działania mają posłużyć propagowaniu muzyki i kultury ludowej, przedstawieniu jej w nieco innej aranżacji i zachęceniu młodych ludzi do improwizowania ze swoją kulturą. Projekt jest kontynuacją działań grupy Pasmieszka, która przez ostatnich pięć lat działała przy stowarzyszeniu „Niech Będzie”. Członkami grupy są kobiety w wieku 25+, które pomimo obowiązków życia codziennego spotykają się raz w tygodniu by śpiewać pieśni ludowe zapożyczone od swoich babć lub nauczone na warsztatach. Organizując warsztaty śpiewu widzimy wielkie zapotrzebowanie na muzykę ludową, jest to niezwykle widoczny zryw w całej Polsce. Do naszych działań chciałybyśmy zaprosić Ełckich Artystów, zajmujących się muzyką elektroniczną. Zależy nam by koncert przyciągną jak najwięcej młodych ludzi, by pokazać że muzyka ludowa jest wciąż żywa i atrakcyjna, i śpiewać ją można na wiele sposobów. A przybyłym na nasz koncert osobom starszym odświeżyć zapomniane pieśni, zwyczaje i obrzędy.

 

Regranting 2015 realizowany jest w ramach Ełckiego Centrum Obywatelskiego Stacja, finansowanego z budżetu Miasta Ełku. Operatorem konkursu jest Stowarzyszenie Adelfi.

 

1.

NazwaRozmiarData
icoWyniki glosowania online Elk.xlsx
icoWyniki konkursu.doc
drukuj
drukuj
« powrót
Copyright © 2013 - 2024 Adelfi.pl CMS by Quick.Cms
Do góry