Zarząd Kombatanckiego Związku Dzieci Wojny RP w Ełku od 2007 roku systematycznie organizuje, w miesiącu wrześniu, międzypokoleniową wycieczkę autokarową z cyklu „Śladami pamięci”, bo przeszłość jest nauką na przyszłość. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tegorocznej wyprawy śladami historii.
"W tym roku w wycieczce uczestniczyły osoby w przedziale wiekowym od 13 lat do lat 86, grupa liczyła 52 osoby. Chcieliśmy przybliżyć miejsca i historię tragicznych skutków wojny, dając pokoleniom powojennym do przemyślenia kwestie wojennej rzeczywistości. Wycieczkę zorganizowaliśmy 5 września 2015 roku trasą: Giżycko, Kętrzyn, Ryn, Okartowo i Bartosze koło Ełku. Jadąc z Ełku do Giżycka przewodnik, pan Jarosław Wasilewski, omawiał ciekawe miejsca przyrodnicze i historyczne dotyczące mijanych terenów i obiektów. W Giżycku obejrzeliśmy most obrotowy na kanale Łuczańskim, łączącym jezioro Kisajno i Niegocin. Trafiliśmy akurat na moment otwierania mostu dla statków wodnych. Następnie zwiedziliśmy Twierdzę Boyen w Giżycku, powstałą w XIX wieku, która była punktem zbornym armii niemieckiej na terenie Prus Wschodnich. Pierwszego września 1939 roku niemiecka jednostka garnizonu Lotzen (Giżycko) ruszyła na polskie umocnienia w rejonie Narwi. W latach 1941-1944 Twierdza Boyen była siedzibą ABWERY – organu wywiadu i kontrwywiadu dowództwa niemieckich sił zbrojnych. W Twierdzy znajdował się szpital wojenny.
Następnym miejscem zwiedzania był Zamek Krzyżacki w Kętrzynie, który połączony był podziemnym tunelem z kościołem Św. Jerzego, który m.in. w czasie wojny miał charakter obronny. W okresie II wojny światowej na terenie Kętrzyna znajdowały się schrony: schron w zamku, schron pod cmentarzem kopany metodą górniczą oraz schrony bojowe - przy skrzyżowaniu ul. Pocztowej i Mazowieckiej znajdują się dwa schrony obrony przeciwlotniczej wybudowane w latach 1942-1943. Kętrzyn podczas II wojny światowej był zniszczony w około 50 procentach. W Kętrzynie zwiedziliśmy również inne zabytki.
Dalsza trasa wiodła do Rynu, w którym w XIV wieku wybudowano zamek w miejscu grodu plemion Galindów. Zamek znajduje się pomiędzy dwoma jeziorami, z których jezioro Ołów stanowiło naturalną fosę. Warownie budowano w dwóch fazach: pierwsza trwała do 1376 roku, druga od roku 1377. Wieża warowni posiada kształt kwadratowy. W latach 1939-1945 Niemcy urządzili w nim więzienie karne dla polskich robotników przymusowych. W 1942 roku stworzono w nim obóz dla Belgów, Czechów, Francuzów i Norwegów. Obecnie obiekt jest bardzo zadbany i służy turystom.
W Rynie, w Karczmie u Wallenroda, uczestnicy wycieczki posilili się i dalej autokarem pojechaliśmy do Okartowa. Zwiedziliśmy kościół pw. Niepokalanego Serca NMP z XVIII wieku. Kościół jest wybudowany nad jeziorem Śniardwy – największym jeziorem w Polsce. Ściany wewnątrz kościoła są pokryte pięknymi freskami, ołtarz i ambona zostały wybudowane w stylu barokowym.
Ostatnim etapem wycieczki był cmentarz niemiecki wojenny z I i II wojny światowej. Jest to największy cmentarz niemiecki na terenie Warmii i Mazur. Przenoszone są tam szczątki żołnierzy niemieckich poległych w Prusach Wschodnich w czasie I i II wojny światowej. Władze Gminy Ełk przekazały na potrzeby nowego cmentarza 5-cio hektarową działkę. Dzięki temu w 1993 roku powstała tam nekropolia. Przeniesiono już szczątki prawie 10 tysięcy żołnierzy, a docelowo ma być ich ponad 20 tysięcy. Cmentarz jest pozbawiony akcentów militarnych. Przy wyrytych na stellach nazwiskach nie ma stopni wojskowych.
Uczestnicy wycieczki byli wyraźnie zadowoleni, dziękowali organizatorowi tej wyprawy. W ramach wolontariatu pracowały: Teresa Ostrowska, Laura Niedźwiecka oraz wspaniali przewodnicy – pan Hubert Górski, który wspierał nas i pomagał w ułożeniu programu wycieczki oraz pan Jarosław Wasilewski, który edukował uczestników przez całą trasę, również w ramach wolontariatu.
Wycieczkę dofinansował Powiat Ełcki i Miasto Ełk. Zarząd KZDWRP w Ełku serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wycieczki po pięknym regionie Warmii i Mazur."
Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej STACJA
oraz Ełckie Centrum Obywatelskie Stacja
ul. Małeckich 3 lok. 1,
19-300 Ełk
tel. 87 737 74 82
e-mail: stacja@adelfi.pl