Realizacja ciekawych pomysłów, większy wpływ mieszkańców na rozwój miasta, zaspokajanie lokalnych potrzeb, a wszystko z dotacji, którą łatwo pozyskać i rozliczyć. Po raz kolejny w ramach Miejskiego Programu Regantingowego „Ełk tu działam.” Mieszkańcy naszego miasta mogą starać się o mikrodotację na swoje inicjatywy.
Jasny regulamin, dostępne wzory dokumentów i wsparcie pracowników Ełckiego Centrum Obywatelskiego gwarantują przygotowanie wniosku o dotację w przyjaznej atmosferze. Teoria jednak to nie wszystko, dlatego zapytaliśmy praktyków - organizacje i grupy, które realizowały swoje pomysły w minionym roku o to, jak przygotować dobry projekt i na jakie pułapki uważać podczas jego realizacji. Z zebranych uwag i opinii udało nam się stworzyć 5 kluczowych wskazówek dla przyszłych regrantingowców.
1. Planowanie to podstawa
Jak mawiał Benjamin Franklin brak planu jest planowaniem porażki. Każdy element projektu powinien być dobrze przemyślany. Masz fajny pomysł, teraz sprawdź czy trafia w realnie istniejące potrzeby: czyli czy Twoje działania są komuś potrzebne oraz czy znajdą odpowiednią dużą grupę uczestników? Zastanów się gdzie będą działały się wydarzenia, może będą potrzebne jakieś zgody lub pozwolenia oraz czy uczestnicy nie będą mieli problemów z dotarciem do wybranego przez Ciebie miejsca realizacji.
2. Ocena i korekta działań
Latem nie zawsze świeci słońce, a rozwieszenie plakatów w kilku punktach miasta może okazać się niewystarczające do tego, aby dotrzeć do interesującej nas grupy odbiorców. W związku z tym warto przygotować się na różne ewentualności i mieć plan B, a nawet C. Pamiętajcie, że nawet najlepiej zaplanowane działania mogą wymagać zmiany w trakcie realizacji projektu. Dlatego należy trzymać rękę na pulsie i dbać o to, aby byle deszcz nie zmył naszych planów.
3. W grupie łatwiej
Nawet najbardziej kreatywna, ogarnięta organizacyjne osoba nie jest w stanie zrealizować projektu w pojedynkę. Większość działań wymaga, aby zajmować się kilkoma rzeczami jednocześnie. Należy pamiętać, aby trzon organizacyjny stanowiły 3 osoby, ale w realizację było zaangażowanych przynajmniej dwa razy tyle (liczba oczywiście zależy od rodzaju podejmowanych działań). Rozejrzyjcie się, może są wokół was organizacje lub instytucje, które organizują podobne wydarzenia, mają sprzęt albo miejsce, z którego możecie korzystać. Tacy partnerzy nie tylko ułatwią Wam realizację, może dzięki nim będziecie mogli powiększyć skalę Waszych działań, dowie się o Was więcej osób.
4. Zróbcie hałas
Planując działania promocyjne zadbajmy o to, aby były one skoordynowane, przemyślane i co najważniejsze - dopasowane do grona osób, które będą odbiorcami naszych działań. Plakaty i ulotki mogą się nie sprawdzić w dotarciu do młodzieży, zaś seniorzy mogą preferować ogłoszenia w klubach i innych miejscach spotkań. Nie bójmy się też innowacyjnych metod promocji, wideo wrzucone na stronę portalu społecznościowego może okazać się strzałem w dziesiątkę w dotarciu do potencjalnych uczestników inicjatywy, a także stanowić element zaskoczenia dla osób spotykających na co dzień wciąż te same sposoby promocji.
5. Niech Moc będzie z tobą
Zaangażowanie wielu osób oraz wykorzystanie wiedzy, zainteresowań i doświadczenia realizatorów inicjatywy to niebywale wielka siła projektów regrantingowych. Zagarniajcie więc ludzi i organizacje Wam przychylne kumulując doświadczenie, które przyda Wam się podczas realizacji niejednej jeszcze inicjatywy.
Ełckie Centrum Obywatelskie czeka na Wasze pomysły do 21 marca. Więcej informacji na temat Miejskiego Programu Regrantingowego "Ełk. Tu Działam" udzielają pracownice ECO: Paulina Zajkowska i Kamila Guzewicz pod nr tel. 87 737 74 82.
Regranting 2017 realizowany jest w ramach projektu „Ełckie Centrum Obywatelskie Stacja” współfinansowanego z budżetu Miasta Ełku. Operatorem konkursu jest Stowarzyszenie Adelfi.
Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej STACJA
oraz Ełckie Centrum Obywatelskie Stacja
ul. Małeckich 3 lok. 1,
19-300 Ełk
tel. 87 737 74 82
e-mail: stacja@adelfi.pl