W ostatnim czasie do doradców Ełckiego Centrum Obywatelskiego Stacja zaczęły dochodzić informacje o próbie wyłudzenia pieniędzy od organizacji pozarządowych przez podmiot o nazwie Krajowy Rejestr Sądowny/Sadowny (umieszczane zamiennie). W jaki sposób działają naciągacze i co zrobić, gdy nasza organizacja padnie ich ofiarą?
W jaki sposób działają naciągacze?
Monitorują oni zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym. W momencie, gdy zostaje w nim zarejestrowany nowy podmiot, bądź dokonywane są zmiany w już istniejących, kontaktują się z daną organizacją, żądając opłat za wpis bądź zmiany w KRS.
Wysyłają do takiej organizacji pismo, w którym informują o konieczności wniesienia opłaty, najczęściej 400-500 zł. Na pierwszy rzut oka pismo wygląda poważnie i profesjonalnie, jednak po uważnym przeczytaniu okazuje się, że zawiera ono kilka drobnych, jednak istotnych błędów, które powinny wzbudzić naszą czujność.
Przykład pisma, jakie dostają organizacje (zdjęcie pochodzi ze strony http://www.ireneuszpolec.net/krajowy-rejestr-sadowy/)
Co świadczy o tym, że nie powinniśmy traktować poważnie tego pisma?
Po pierwsze: dziwna nazwa podmiotu - Krajowy Rejestr Sadowny, która ma przywodzić na myśl Krajowy Rejestr Sądowy. Jednak nie mamy w tym przypadku z nim do czynienia, o czym świadczy przypis na dole pisma, w którym czytamy, że jest to odrębny podmiot, zarejestrowany właśnie we właściwym KRS.
O tym, że Krajowy Rejestr Sadowny (Sądowny) chce być utożsamiany z właściwym KRS świadczy również bardzo podobny wygląd ich strony internetowej:
Dla porównania witryna internetowa prawdziwego KRS:
Po drugie: brak imienia i nazwiska osoby podpisującej dokument.
Po trzecie: samo zdanie, w którym zawarta jest informacja o uiszczeniu opłaty sformułowane jest w sposób, który mówi wręcz o tym, że nie mamy obowiązku tego robić. Jednak przedrostek „nie” został w sprytny sposób ukryty:
Po czwarte: cała masa błędów interpunkcyjnych - w prawdziwych pismach urzędowych raczej niespotykanych.
Po piąte: w każdym numerze konta bankowego cyfry od 3 do 6 oznaczają identyfikator banku. Wszelkie opłaty do instytucji publicznych wpłacane są na konto Narodowego Banku Polskiego, który posiada identyfikator 1010, zaś w numerze umieszczonym w piśmie jest to 1050, który oznacza, że podane konto umiejscowione jest w innym banku.
Co zrobić, gdy nasza organizacja dostanie takie pismo?
Po pierwsze: pod żadnym pozorem nie wpłacać żądanej kwoty! Po prostu nie mamy takiego obowiązku.
Po drugie: zgłaszać sprawę na policji! Apelujemy o to, aby nie niszczyć dokumentów, nie zostawiać tej sprawy samej sobie, tylko każdorazowo zgłaszać ją na policji. Kiedy zgłaszanych spraw będzie więcej, wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że sprawcy wyłudzeń zostaną ukarani.
Kiedy KRS rzeczywiście wymaga opłat od organizacji pozarządowych?
Istnieją przypadki, w których organizacja pozarządowa jest zobowiązana uiścić opłatę w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jakie to przypadki?
Rejestracja i zmiany w KRS stowarzyszenia bez działalności gospodarczej są bezpłatne.
W przypadku wątpliwości, co do konieczności uiszczenia opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym, warto skontaktować się bezpośrednio z właściwym KRS; w województwie warmińsko-mazurskim to VIII Wydział Gospodarczy KRS w Olsztynie.
Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej STACJA
oraz Ełckie Centrum Obywatelskie Stacja
ul. Małeckich 3 lok. 1,
19-300 Ełk
tel. 87 737 74 82
e-mail: stacja@adelfi.pl